Kolory w pokoju dziecięcym – ogólne zasady

Jaki jest jeden z podstawowych elementów nad którym zastanawiamy się  podczas aranżacji pokoju dziecięcego? tak, tak jest to kolor!

Myślimy…hmmm…będzie dziewczynka, no to róż !

albo nieeee ! nie chce różu, bo to takie oczywiste !

no to może  mięta i szary ?

rooms-18234729-kolorowy-kids-room

Dzisiaj przedstawię Wam kilka zasad o których powinien wiedzieć każdy rodzic który zabiera się za pokój swojego malucha 🙂

Chciałabym przedstawić ten temat na tyle konkretnie na ile potrafię, dlatego też postanowiłam go podzielić na kilka części, które postaram się systematycznie publikować:)

No to zaczynamy część pierwszą ogólną! 🙂

Co warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że dzieci do trzeciego roku życia nie widzą pastelowych kolorów ( wynik badań naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza ), niemowlęta lubią kontrasty, dlatego powinniśmy zastosować barwy nasycone oraz połączenia typu:

– czarny – żółty

– biały – błękitny

– fioletowy – czarny

Preferencje kolorystyczne kształtują się w okolicach drugiego roku życia, co ma związek z temperamentem dziecka (oczywiście zmiany preferencji kolorystycznych też się zdarzają).

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak kolor może wpływać na dziecko. Okazuje się, że np. ostre kolory utrudniają koncentrację, mogą powodować min. nadmierną pobudliwość, trudności ze wstawaniem czy też nocne wizyty dziecka w sypialni rodziców.


PODSTAWOWE  ZASADY  DOTYCZĄCE  KOLORU  W  POKOJU  DZIECIĘCYM

– wybór zależy od wieku – inne kolory stosujemy w pokoju dla niemowlaka, inne dla dziecka powyżej trzeciego roku życia i właśnie od tego momentu ważne jest abyśmy włączyli naszą pociechę w urządzanie bo przecież to ono będzie spędzać w swoim pokoju najwięcej czasu.

– pokoje nie muszą być kolorowe, ograniczmy się do 2-3 kolorów – pamiętajmy, że im pokój jest mniejszy tym konsekwencja kolorystyczna jest ważniejsza

– pokoje od strony północnej wymagają ocieplenia poprzez dobór tzw. ciepłych kolorów

– pokoje od strony południowej ze względu na dobre nasłonecznienie potrzebują tzw. kolorów zimnych

– dziecko ‚żywe’ potrzebuje spokojnej kolorystyki, natomiast żywsze kolory idealnie nadają się dla dziecka zamkniętego w sobie.

Podczas doboru kolorów warto zapoznać się z tzw. psychologią barw, która na pewno ułatwi i przyspieszy aranżację pokoju dziecka i właśnie o tym będą kolejne części postu 🙂

‚Koło barw’

Pamiętajcie, że ze wszystkiego jest zawsze jakieś wyjście 🙂  Możecie pomalować pokój po prostu na biało – to jest zawsze najlepsza baza pod wszystko a zabawki, akcesoria, ubranka i uśmiech dziecka zrobią swoje i wprowadzą mnóstwo kolorów 🙂

Kasia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s