Pokój ucznia – 4 elementy na które warto zwrócić uwagę

Wakacje już za nami, dzieci wracają do szkoły a niektóre dopiero zaczynają swoją szkolną przygodę. Jest to czas zmian  zarówno dla całej Waszej rodziny jak i pokoju Waszej pociechy. Szczególnie zmiana przedszkola na szkołę powinna pójść w parze ze zmianą wyglądu pokoju. W tym wpisie opiszę kilka elementów na które warto zwrócić uwagę 🙂

rooms-21060478-pokoj-ucznia
Projekt by LULU Kids Design / ‚ Projekt dla 12-latki’ /

 

Przede wszystkim dotychczasowe miejsce zabaw i wypoczynku powinno wzbogacić się o nową, bardzo ważną przestrzeń czyli kącik do nauki, który powinien być zlokalizowany w najjaśniejszym miejscu czyli w obrębie okna.  Gdy już nowa strefa jest przez Was zlokalizowana czas na konkrety i cztery bardzo ważne elementy.

 

BLAT ROBOCZY

Dla dzieci, które dopiero zaczynają szkolną przygodę blat roboczy powinien być dość spory tak aby pozwolił na swobodne wykonywanie zadań manualnych ( technicznych i plastycznych ). Dla uczniów powyżej trzeciej klasy warto zadbać o miejsce na komputer, laptop – fajnym pomysłem są specjalne nadstawki. Generalnie zasada jest taka, że blat roboczy dla ucznia powinien mieć 120 cm szerokości, 60 cm głębokości a jego wysokość nie powinna być niższa niż 70 cm – idealnym rozwiązaniem są biurka z regulacją tego trzeciego parametru.

rooms-21060386-pokoj-ucznia
Projekt by LULU Kids Design / Projekt dla 12-latki’ /

KRZESŁO

Musi być wygodne i ładnie wyglądać. UWAGA – zwróćcie  uwagę, czy ma regulację wysokości oraz profilowane oparcie – jest to bardzo istotne do prawidłowego ułożenia kręgosłupa. Gdy dziecko siedzi przy biurku powinno mieć zgięte kolana pod kątem 90 stopni. Nogi nie mogą wisieć a jeśli nie ma innego wyjścia to koniecznie zadbajcie o podnóżek, ponieważ dobra postawa podczas siedzenia, to zdrowy kręgosłup a prawidłowe ułożenie rąk, szyi oraz karku niweluje zmęczenie oraz bóle głowy.

Warto konsultować wygląd krzesła ze swoim dzieckiem tak aby później zachęcić je do siedzenia w nim. Istotną rolę odgrywa także  materiał z jakiego jest wykonane krzesło – oczywiście najlepsze są te odporne na zabrudzenia.

rooms-21060422-pokoj-ucznia
Projekt by LULU Kids Design / ‚ Projekt dla 12-latki ‚ /

OŚWIETLENIE

Najlepsze dla oczu jest światło dzienne, dlatego biurko powinno być zlokalizowane przy oknie. Następnie należy pomyśleć o odpowiednim oświetleniu punktowym czyli o lampce biurkowej. Musi jak najszerzej oświetlać pole pracy tak aby podczas wieczornej nauki uczeń nie musiał zbyt mocno wytężać wzroku.  Najlepsze lampki biurkowe to takie, które są ‚ruchome’ na giętkim uchwycie, dzięki któremu łatwo jest je dostosować do wzrostu. Odległość źródła światła od książki to około 40 cm. Pamiętajcie, że dla dziecka praworęcznego lampkę ustawiamy z lewej strony biurka a u leworęcznego po prawej stronie. Jeżeli chodzi o barwę żarówki to powinna być zbliżona do barwy światła słonecznego  – najlepsze są halogenowe lub LED. Białe, nieco chłodne światło pomaga w koncentracji i nie zakłamuje kolorów. Na rynku pojawiły się także lampki nie tylko z regulowaną odległością ale też z regulacją natężenia światła, myślę że warto się im przyjrzeć 🙂 Jest też wiele kolorowych i oryginalnych więc na pewno znajdziecie taką, która zaspokoi gust Waszego dziecka.

ORGANIZACJA

Strefa nauki to także ściana nad biurkiem, wszelkiego rodzaju pudełka, organizery. Zadbajcie o miejsce na plan lekcji, tablicę na notatki. Warto zaopatrzyć się w pojemniki na kredki, mazaki, które powiesicie na relingach – uporządkują cały kącik.

rooms-21060524-pokoj-ucznia
Projekt by LULU Kids Design / ‚Projekt dla 12-latki ‚/

 

 

 

 

Reklamy

Jedna myśl na temat “Pokój ucznia – 4 elementy na które warto zwrócić uwagę

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s